стрес

Стрес и како да се ослободите од него за помалку од 5 минути

Доживување на стрес во денешно време е повеќе изразено од било кога. Луѓето чувствуваат како да ја носат целата тежина на светот на своите рамена. Кога ќе наидеме на стресна ситуација, нашиот нервен систем ослободува хормони кои ни даваат еден вид поттик наречен одговор на борба или бегство. Го забрзува чукањето на срцето и дишењето, ги затегнува мускулите и го зголемува потењето. Оваа реакција треба да биде привремена и во нормални услови телото брзо се опоравува од неа. Но, ако се соочите со поголем стрес отколку што може да се справите со него, резултатот е преоптоварување со стрес, кој со текот на времето станува хроничен стрес. На крајот, состојбата може да доведе до тешки последици. Дури и мал стрес може да предизвика сериозни проблеми ако е постојан.

Како да запрете стрес со поставување на прашања?

Кога чувствувате преголем стрес, можете да го запрете така што ќе си поставите неколку прашања на себе. Престанете да се критикувате и обвинувате себе. Наместо тоа, кажете си: „Ова се случило и порано. Во ред е што се чувствувам вака. И ова ќе помине!”

Поставување на три прашања:

Кога чувствувате преголем стрес, можете да го запрете така што ќе си поставите неколку прашања на себе:

 • На скала од 1 до 100, колку е веројатно дека ќе се случи она за кое сум загрижен/а?
 • Дали имам добри причини да мислам дека нешто ќе тргне наопаку?
 • Дали има шанси да сум премногу загрижен/а?

Тактики за ослободување од стресот

Можете да ги примените каде и да се наоѓате:

 1. Дишење – Бавното, длабоко дишење неколку минути може драматично да ја намали напнатоста и да ве ослободи од стрес.
 2. Четка – Галењето на кожата со сува четка ги стимулира нервните завршетоци, што го активира парасимпатичниот нервен систем и предизвикува порелаксирана состојба.
 3. Џвакање – Гумата за џвакање може да изгледа како нервозна навика, но всушност може да ве опушти. Студија од 2008 година на Универзитетот Свинбурн во Мелбурн, Австралија, покажа дека џвакањето го намалува хормонот кортизол во плунката за 16% при благ стрес и скоро 12% за време на умерен стрес. Џвакањето гуми за џвакање после оброк, помага да се намали нивото на киселина во хранопроводникот и може да помогне да се спречи рефлукс на киселина.
 4. Броење – Броењето броеви му дава на вашиот ум нешто неутрално на кое треба да се фокусира. Ова пренасочување често може да ве одведе во помирна состојба.
 5. Чоколадо – Го стимулира мозокот да ослободи бета ендорфини, лекот за добро чувство на телото, а исто така ја намалува и другата биохемиска активност поврзана со стресот. И бананата е добар избор. Полна е со калиум, кој помага во регулирањето на крвниот притисок.
 6. Пловење – Замислете како лебдите во воздух и паѓате надолу на земја како лист што паѓа. 
 7. Пеглање – Фокусирањето на повторливото движење напред-назад низ даската за пеглање ја прави оваа активност слична на медитација.
 8. Бакнеж -Бакнувањето го ублажува стресот создавајќи чувство на поврзаност, кое ослободува ендорфини, хемикалии кои се спротивставуваат на стресот и депресијата.
 9. Смеење – Ослободете се со гласно и силно стомачно смеење! Ќе го намали нивото на епинефрин, кортизол и други хормони на стрес. И запомнете, она што е важно е физичкиот чин на смеење. Ништо не мора да биде смешно за да уживате во овие придобивки за уништување на стресот.
 10. Слушање на смирувачка мелодија – Класичната музика особено може да го намали крвниот притисок, да го забави пулсот и да ги намали хормоните на стрес. Исто така, го зголемува допаминот, хемикалија на мозокот која ни помага да чувствуваме задоволство. Пример за мелодија: „Enya – Caribbean Blue
 11. Масажа – Делот од вашето тело што се чувствува затегнат, измасирајте го малку со едната или со двете раце. Потоа ставете есенцијално масло на некои делови од телото. Тоа ќе ве опушти.
 12. Организација – Хаосот создава стрес за кој можеби не сме ни свесни. Исправувањето на работите за повторно воспоставување ред може да го намали оптоварувањето на стресот (да не зборуваме да ви помогне да најдете работи што сте ги барале!).
 13. Домашно милениче – или првата мачка или куче што можете да дојдете близу до нив. Според една статија во Social Work Today, галењето на мачка може да предизвика ослободување на окситоцин, хормон кој помага да се намали нивото на кортизол.
 14. Јога поза – во јога положба мачка-крава, позната по тоа што промовира чувство на релаксација. Тоа е исто така добра подготовка за посилно вежбање.
 15. Медитација– Фокусирајте се на секој дел од вашето тело за да видите каде е тензијата, потоа земете длабок, бавен здив и обидете се да го опуштите под стрес за време на издишувањето. Останете во релаксирана положба неколку минути.
 16. Врескање – Една од причините зошто стресот се акумулира во нас е затоа што не ослободуваме ништо од него. Нема ништо попримарно од добар старомоден крик за да се извлече негативноста од нашиот систем. Со тоа се ослободуваат и ендорфини кои можат да обезбедат одличен природен извор на олеснување. За да избегнете да ве слушнат луѓето во близина: викајте во перница.
 17. Воздивнување – Добрата воздишка речиси буквално ја симнува тежината на светот од нашите рамена, бидејќи бара да ги спуштите. Исто така, ве тера да ја опуштите вилицата и да ја ослободите напнатоста во горниот дел од телото, што ве носи во порелаксирана состојба.
 18. Пеење – Ендорфините и окситоцинот, и двата поврзани со чувството на задоволство и ослободувањето од стресот и анксиозноста, се ослободуваат кога пееме. Пеењето исто така го стимулира вагусниот нерв, важен дел од парасимпатичниот нервен систем кој помага да се контролира нашиот одговор на релаксација. Вие дури и не треба да пеете вистински текстови. Одлично место за вашите перформанси: додека возите.
 19. Шолја топол чај – Во едно британско истражување, луѓето кои пиеле црн чај го намалиле нивото на стрес побрзо од оние кои пиеле замена за чај. Се покажа дека и голем број билни инфузии имаат придобивки за намалување на стресот, меѓу кои камилица, маточина, пасифлора и зелен чај. Некои чаеви го зголемуваат нивото на ГАБА, амино киселина која промовира смиреност, а аминокиселината наречена Л-теанин која се наоѓа во чајот се чини дека работи заедно со кофеинот за да го намали кортизолот и да ја подобри менталната будност.
 20. Истегнување – Понекогаш забораваме дека секое истегнување е подобро од никакво и не одвојуваме време да го правиме тоа освен ако не сме подготвени да правиме рутина за целото тело. За само неколку минути можете лесно да одредите која област од вашето тело ви изгледа најтесно и да ја истегнете. 
 21. Прошетка – Ако сте во стресна состојба на умот поради работа или други грижи, сменете ја сцената. Излезете надвор и направете круг околу вашата куќа или подалеку. Проверете ги глетките за време на вашето мини-пешачење. Ако имате малку повеќе време, обидете се со медитација за пешачење.